טיפ מספר 11 - צילומי לילה

המשך לטיפ הקודם על צילום הירח נלמד כיצד לצלם בלילה בעזרת חשיפה ארוכה.

אז קניתם מצלמה (או שכבר יש לכם מצלמה) ואתם רוצים לצלם בלילה. הצילום בכלל תלוי, למעשה, בכמות האור.

יותר אור = פחות זמן חשיפה, ומפתח צמצם קטן יותר. 
פחות אור = מפתח צמצם גדול יותר וזמן חשיפה ארוך יותר. 
לכן, חשוב שבמצלמה שלכם תהיה אפשרות לשלוט ידנית על זמן החשיפה. ובצילום לילה – צילום עם רמת תאורה נמוכה מאוד מלכתחילה – צריך לכוון את המצלמה בהתאם. 

בצילום לילה צריך לשים לב לארבעה דברים:
מפתח הצמצם, מהירות התריס, ISO ולעזרי צילום.
אם כן, כוונו את המצלמה למצב ידני, כדי שתוכלו לשלוט על מפתח הצמצם שלה ועל הזמן בו התריס של המצלמה ישאר פתוח. ונצא לדרך.

 צילום: ניק סמירנוב

 

 צילום: ניק סמירנוב

 צילום: ניק סמירנוב
מפתח צמצם
כאשר מצלמים בחושך עליכם להגדיל (לפתוח) את מפתח הצמצם כדי לאפשר לכמות אור גדולה יותר להיכנס מבעדו (בזמן בו התריס פתוח). הכפלת קוטר מפתח הצמצם מאפשרת לאור חזק פי ארבעה להיכנס. גודל מפתח הצמצם של המצלמה שלכם תלוי בעדשה והגודל מופיע על העדשה בדרך כלל כך: 1:4-5.6. כלומר: המִפתח המקסימלי הוא 4 והמינימלי הוא 5.6. 

מהירות התריס
התריס הוא כמו התריס בבית. נפתח ונסגר, רק במצלמה. בעוד שבצילום יום נרצה לצלם עם מהירות תריס גבוהה, על מנת למנוע טשטוש של התמונה, בצילום לילה נרצה בדיוק את ההפך – מהירות תריס נמוכה מאד, בין רבע-שנייה ועד למספר דקות של חשיפה (שבהן התריס נותר פתוח). 

ברוב המצלמות הדיגיטליות היום ניתן להשאיר את התריס פתוח בצורה אוטומטית לזמן של עשרים עד שלושים שניות. במצלמות מתקדמות יותר ניתן לכוון את התריס, כך שישאר פתוח כל עוד האצבע לוחצת על לחצן המצלמה. המצב הזה נקרא Bulb, והוא יסומן על ידי האות B. בצילום לילה, המצב הזה מהווה יתרון גדול.


ISO - ASA
ה-ISO – שמציין את רגישות הסרט, או המצלמה הדיגיטלית, לאור – הוא המרכיב השלישי שקובע את החשיפה. אם אין הרבה תאורה במקום שבו אתם מצלמים, תצטרכו לצלם ב-ISO גבוה יותר על מנת לגרום לכמות רבה יותר של אור להיקלט בחיישן המצלמה. המלכוד ב-ISO גבוה הוא שהוא יוצר תמונות מגורענות, ומצער לומר – לא ניתן לתקן בפוטושופ תמונות מגורענות; אלא אם כן תשתמשו באופציית טשטוש כלשהי שלא תשאיר את התמונה כפי שצולמה.
בצילום לילה, ה-ISO המינימלי (כשלא משתמשים בפלאש) הוא 400 ISO. ב-ISO הזה תוכלו בקלות יחסית לצלם ברחוב המואר בתאורת לילה 
במהירות תריס מהירה יחסית שתחסוך לכם את טשטוש התמונה. 

חצובה ועזרים אחרים
בגלל שאנחנו נדרשים לזמני חשיפה ארוכים, ובגלל שגופינו זז כל הזמן (מתנועות הנשימה ומרעידות אחרות) רצוי להשתמש בחצובה שתמנע את כל אלה. במקרה ואין לכם חצובה, יש מספר דרכים נוספות להתגבר על הבעיות האלה, ולצלם בחשיפה ארוכה. 

• צילום בשכיבה: פשוט, להניח את המצלמה על הרצפה – ולצלם בשכיבה. אם יש מדף כלשהו לשים עליו את המצלמה – מה טוב. באותה מידה זו יכולה להיות גם אבן. 

• במקרה ואתם בכל זאת מחזיקים את המצלמה בצילום לילה, דאגו לסגור את המרפקים שלכם קרוב ככל האפשר לגוף. אם אתם בעמידה שפופה, הניחו את המרפק שלכם על הברך כדי שתתמוך ביד האוחזת. אם אתם שוכבים – הניחו את המרפקים על האדמה.

 

 

רוצה ללמוד עוד?

להרשמה לקורס צילום ברמה גבוהה ואווירה אינטימית בסטודיו מקצועי - לחצ/י כאן